Aktuality
Birght Sky: zdroj informací a kontaktů na centra pomoci

20. 4. 2020
Při hledání cesty z kruhu domácího násilí může obětem i jejím blízkým pomoci bezplatná mobilní aplikace Bright Sky, která poskytuje podporu a informace každému, kdo se nachází v násilném vztahu, nebo těm, kdo se obávají o někoho ze svého okolí.
Díky aplikaci si můžete vyhodnotit nebezpečnost aktuální situace, vyhledat rady a kontakty na centra odborné pomoci. Mimo to se může stát místem bezpečného uložení důkazů o prožívaném násilí.

Mobilní aplikace Birght Sky nabízí krátký DOTAZNÍK, sloužící ke stanovení míry bezpečí nebo naopak ohrožení ve vztahu. Mimo to je zdrojem INFORMACÍ o formách násilí, možnostech pomoci, i o tom, co je třeba mít na paměti, pokud se oběť rozhodne odejít z nebezpečného vztahu. Vedle samotných obětí je tato aplikace určena také osobám blízkým oběti, ať už jde o příbuzné, kamarády, sousedy, spolužáky, kolegy či známé. Ti se v ní mohou dozvědět, jak nejlépe pomoci známé osobě, pokud se stane obětí domácího násilí.

„Rozeznat, reagovat a podpořit – v tomto duchu by se měl chovat každý, ať už jde o moji zákaznici, kolegyni nebo sousedku. Oběti domácího násilí často čekají na to, až se jich někdo zeptá, zda jsou v pořádku. Důležité je taky situaci nezlehčovat, nežádat důkazy o násilí a respektovat volbu, i když se oběť rozhodne s násilníkem zůstat,“ říká Zdena Prokopová z organizace ROSA – centrum pro ženy, která se na adaptaci české verze podílela.

Svým uživatelům nabízí Birght Sky VYHLEDÁNÍ nejbližších CENTER odborné pomoci. Stačí pouze zadat oblast, směrovací číslo nebo momentální polohu.  

 „Pomocí Bright Sky lze také vest ZÁZNAMY o násilných incidentech, aniž by informace zůstávaly uloženy na použitém zařízení (Digitální stopu tedy nebude možné vysledovat). Uživatelé mohou incidenty dokumentovat formou textových, audio, video nebo fotografických záznamů, které se ukládají do bezpečného digitálního deníku. Ten pak lze využít jako důkazní materiál pro policejní intervenci a stíhání pachatele,“ vysvětluje John Liversidge, bývalý vedoucí inspektor Thames Valley Police, který se na spuštění aplikace podílel ve Velké Británii.

Samotná aplikace má navíc na první pohled zcela jinou funkci, aby ji násilník na telefonu snadno neobjevil.

Aplikace je zároveň určena specializovaným i nespecializovaným poradnám a dalším organizacím, jakož i všem, kdo hledají informace o tématech spojených s domácím násilím, jako jsou online bezpečí, stalking a obtěžování a sexuální násilí.

Stahujte, sdílejte, pomáhejte!

https://youtu.be/I7Z2ppAPlZs

Mobilní aplikace Bright Sky vydal Vodafone prostřednictvím Nadace Vodafone a vznikla ve spolupráci s britskou charitativní organizací Hestia. Na vývoji české verze aplikace se podílela policie ČR, ministerstvo vnitra a nezisková organizace Rosa.

Aplikace Bright Sky CZ je pro zařízení Android k dispozici v obchodě Google Play a pro zařízení se systémem iOS na Apple App Store.

BirghtSky

Zdroj obrázku: Smartmockups.com/iROZHLAS.cz

Více informací o projektu i aplikaci najdete například zde:
https://www.rosacentrum.cz/portfolio-items/bright-sky-cz/
https://www.rosacentrum.cz/mobilni-aplikace-bright-sky-cz/
https://www.nadacevodafone.cz/programy/technologie-pro-spolecnost/aktualni-projekty/aplikace-bright-sky-cz.html
https://www.nadacevodafone.cz/novinky/mobilni-aplikace-pomuze-odhalit-domaci-nasili.html
https://www.vodafone.cz/o-vodafonu/o-spolecnosti/pro-media/tiskove-zpravy/detail/domaci-nasili-neni-domaci-zalezitost-obetem-pomuze/

Sdílet na Facebook Sdílet na Google plus Sdílet na Twitter LinkedIn