CZ EN
 
Aktuality
Persefona přispěje k Hledání domova

7. 3. 2016
Téma letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět hovoří za vše. V aktuální politicko-sociální situaci přináší symbolické heslo zcela zřejmé poselství. Protože cítíme, že se nás svým způsobem dotýká, přijali jsme nabídku aktivně se zapojit do doprovodného programu.

Vybraným tématem migrace zaměřuje festival svoji pozornost nejen na lidi přicházející do Evropy, ale především na nás samotné, kteří svůj domov máme. Probíhající události nás nutí zamyslet se, co pro nás znamená domov; o jakou jeho část jsme ochotni se podělit a jakou si naopak hodláme uhájit sami pro sebe. Domov je většina z nás zvyklá brát jako samozřejmost.

Kateřina Petrášová, koordinátorka festivalu v Brně, doplňuje: „Z letošního festivalového plakátu září svazek barevných přívěsků na klíče, na kterém však chybí to podstatné – klíč. Slogan – Hledání domova – odkazuje nejenom ke geopolitickým problémům dnešního světa, ale i k hledání identity společného domova.“

Jeden_svět„Migrační krize“ s sebou mj. nese problematiku, kterou se Persefona přímo či nepřímo snaží řešit – násilí. Nedůstojné jednání pramenící z postavení muslimských žen, nepřiznaná práva a nevyslyšené potřeby. Xenofobie a s ní spojená agrese napříč celou společností. A konečně mediální balast táhnoucí se po ose novinářsky vděčného tématu, kde nikdo netuší, co se blíží pravdě, a co je čistá lež. I proto věříme, že nabídka více než 40 českých a zahraničních dokumentů může pomoci otevřít oči českého diváka.

Zveme Vás na putovní festival Jeden svět, který pořádá organizace Člověk v tísni. V Brně se uskuteční od 29. března do 5. dubna 2016. Z dokumentů představených na letošním festivalu upoutá pozornost např. příběh o dilematu syrského páru mezi odpovědností vůči rodině a oddaností myšlence revoluce, portréty babiček vracejících se do svých domovů v Černobylu, snímky o tom, jak se necháme manipulovat na sociálních sítích nebo také o robotech pečujících o nizozemské důchodce.

Festival můžete navštívit v kinech Art a Scala, Kabinetu múz, v Uměleckoprůmyslovém muzeu a nových kulturních prostorech Bajkazylu a Paradoxu. Vstupenky lze zakoupit v kamenném i online předprodeji, kde je možné pořídit i festivalovou kartu zajišťující poloviční vstupné.

Persefonu potkáte na doprovodném Jarmarku neziskovek, který se bude konat v odpoledních hodinách v pondělí 4. dubna 2016 na FSS MU. Bližší informace a konkrétní pozvánky čekejte v příštím newsletteru.

Sdílet na Facebook Sdílet na Google plus Sdílet na Twitter LinkedIn